Go Back   CLANCOMMUNITY > Clancommunity State > Faces of Total War

Faces of Total War Interviews with honorable members of community

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-07-2017, 06:53 AM   #1
deve
Administrator

deve's Avatar

Поблагодарили 1,241 раз(а) в 624 сообщениях
deve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud of

Default Bobi BG

Intro
3 years ago Era of “gunpowder games” (i.e. Empire, Napoleon, Shogun and FotS) came to its end. Rome2 was about to come out and change everything in TW multiplayer community. -IMP-Sherl took interviews from top TW player of that time and kinda closed that chapter of Total War history.

Today with the release of Warhammer we are sitting on another important milestone for Total War games. This is the end of era of “Antique melee-games” (i.e. Rome2, Attila, AoC). I and my friend Help will pick up from where Sherl left off and cover this era with new set of interviews from players who dominated TW landscape last 2 years.

-------------

Вступление
3 года назад эра “пороховых игр” (Империя, Наполеон, Сегун) подошла к концу. Рим2 был готов к релизу и должен быть изменить все в TW multiplayer сообществе. -IMP-Sherl взял серию интервью у топовых TW игроков того времени и этим самым как-бы закрыл ту главу в истории TW.
Сегодня после релиза Warhammer мы находися на другой важной исторической вехе для игр TW.
Подшла к концу эра античных “рукопашных игр” (Рим2, Аттила, Карл). Я и мой друг Хелп решили продолжить дело Шерла с момента, где он остановился и, взяв интревью у топовых игроков доминировавших в последние 2 года, подвести черту под прерванной выходом Вархаммера эпохой античных “рукопашных игр”. Ставим целью выяснить составляющие успеха в названных играх, осветить, возможно многим знакомые, события через призму мнения и воспоминания игроков.
deve is offline   Reply With Quote
Пользователь сказал cпасибо:
Old 06-07-2017, 06:57 AM   #2
deve
Administrator

deve's Avatar

deve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud ofdeve has much to be proud of

In Russian

Сегодня я представляю Bobi BG. Что я, deve, знаю о Боби? Я знаю, что он выиграл несколько турниров по Риму2, включая первый и самый представительный ESL. Так же он является активистом ТВ коммьюнити и пытается популяизовать игру будучи по совместительству админом турниров в UiLi группе (наиболее значимые это Use It-Lose It #1 and #2).

Расскаже немного о себе (возраст, род занятий, образование, страна проживания) - опциональный вопрос.
Мне 19. Я изучаю английскую филологию в университете и в тоже время работаю в сфере промышленной электроники. Живу в Софие, Болгария.

Что означает твой ник в сети? Чем обусловлен выбор?
Это мое реальное имя Боби=Борис.

Когда и в какую игру серии ТВ ты начал играть первой? Что привело тебя в мир ТВ?
Впервые я играл в Medieval 2 7-8 лет назад. Меня всегда интересовала история и мой лучший друг порекомендовал эту игры. С тех пор и началась мое путешествие в мир ТВ.

Расскажи о первом турнире, в котором ты принял участие в обсуждаемом периоде.
В мултиплеер я начал играть в 2015 году - это был Рим 2. Мне нравилось, что наконец-то история моей страны и люди представлены в Тотал Вар игре. Мой первый турнир был кошмаром. Я был разгромлен [WOLF] Yawningfirefly в первом раунде (битва Пергам-Понт)

Какая из игр (Рим 2, Аттила, Эпоха Карла) по твоему мнению наиболее подходит для мультиплеера, объясни свой выбор. Какая твоя любимая фракция в ней.
Рим 2 - моя любимая игра, т/к в ней представлен мой народ и моя любимая фракция это Одрисское царство ибо это часть истории моей страны. Так же мне нравится агрессивно-рашевый стиль игры за эту фракцию.

В каких кланах ты состоял, состоишь? Кратко объясни свой выбор.
Моим первым кланом был TWR. Я состоял в нем более года. Присоединился я к нему, по приглашению моего “ментора” Trolley. Покинул же потому-что он был малоактивен. Следующим кланом был ZeVa. Таже самая инстрия - покинул я его из за малой клановой активности.

Какова роль ТВ кланов в мультиплеере (лучше с ними или без)? Насколько необходимо геймеру присоединиться к клану, чтобы стать сильным игроком?
Мало кланов играют какую-либо роль в ТВ комьюнити. Могу назвать лишь несколько, которые помагают развивать ТВ: VM,IDE,RTK,TWR,WOLF,Aggony. Самый большой пример это VM. Без VM и deve Rome2 был бы уже давно мертв. Большинство же кланов это просто сборище средних игроков, которые думают что они топы и спорят больше чем играют. Поэтому комьюнити было бы лучше без этих кланов. Новому игроку не обязательно присоединяться к клану, но если присоединяться то только к клана первого уровня (VM,WOLF,Aggony,IDE) - они помогут улучшить игру.

Какой турнир запомнился тебе больше всего? Почему?
Use it Lose it #1. Потому-что я был со-организатором и должен был убедить AK отыграть финал против Iraklis-а. Я потратил на это часы, а может даже дни … но финал они так и не сыграли.

Какой турнир по твоему мнению был организован лучше всех? Обоснуй свой выбор.
Сложно сказать. На самом деле любой турнир пройдет хорошо, если игроки активны.

Расскажи о наиболее памятном сражени в мультиплеере )победа и поражение); есть ли такой бой, который изменил тебя как геймера?
Поединок против PandaWarrior в UseItLoseIr #2. В первом бою Панда окопался на холме и выиграл. И тогда я сказал, что одолею Панду его же тактикой и кемперил следующие 2 боя и победил в итоге 2-1. С тех пор я играю в “консервативно-оборонительном” стиле.

Назови сильнейших игроков на текущий момент, чем обусловлен выбор? Возможно с ними связаны какие-нибудь памятные тебе события (бои, турниры, общение)?
PandaWarrior. Он доминировал более чем в одной ТВ игре. Я выше приводил памятный бой против него в турнире UiLi #2.

Есть игрок, с которыми тебе особенно интереснее всего играть? Поясни.
Deve, потому-что его стиль игры полная противоположность моему, что делает битвы против него интересными. К тому же мы постоянно тестируем фракции/тактики/юниты.

Как ты считаешь: топ-игрок в одной игре ТВ станет таким же сильным после короткой тренировки в другой ТВ игре или некоторые игры подходят только под определённых игроков и не важно как бы он не тренировался ему не быть одним из лучших в другой игре?
Да и наиболее подходящий пример это вышеупомянутый PandaWarrior. Он был на вершине Rome 2,Napoleon,Warhammer and в какой-то мере Atilla/AoC.

Есть ли youtuber которого ты предпочитаешь, чтоб смотреть Total War битвы ? Почему ?
Deve и Help. Только они сейчас понимают как комментировать соревновательные бои.

Используешь ли ты дебаг камеру? Считаешь ли ты использование дебаг-камеры читом.
Я использовал для нескольких битв, но затем отключил ибо считаю это читом, т/к слишком легко управлять войсками.

Ты быстро адаптируешься к новой игре ? Что помогает игроку быстрее всего “врубиться” в механику новой игры?
Да. Я обожаю “исследовать” новую игровую механику/юниты.

Что на твой взгляд наиболее важно в ТВ играх (за исключением Вархаммера): микро контроль юнитов, исполшьзование определённой тактики и контр-тактики в течение боя, стратегический план на предстоящую битву (состав армии)?
Состав армии. Даже с отличным контролем при неправильно набраной армии почти не реально выиграть.

В каком из выше приведенных 3х компонентов ты более силен ? Приведи пример, когда твоё превосходство во владении этим элементов принесло тебе победу над соперником.
Мне кажется я силен в использовании / изменении тактик по ходу боя. Перед тем как войска сойдуться я изучаю состав противника и выбираю тактику - если что-то пошло не так я не боюсь полностью изменить ее (тактику).

Какая тактика ведения боя боя тебе наиболее близка (кайтинг, раш или баланс)? Поясни почему.
Какой вид юнитов нравится тебе больше всего? Почему ?
Мне нравится раш пехотой и как юнит мне нравится фракийская знать ибо это квинтэссенция всевыносящего раша.

Участие в турнирных боях для тебя развлечение или работа на результат (поражения разочаровывают тебя)? Фраза “всё или ничего” применима к тебе? Испытываешь волнение перед решающими боями?
Я играю ради фана. Я не понимаю игроков кто хотят выиграть “любой ценой”. В ТВ даже самые большие турниры имеют экстремально маленькие призовые, поэтому нет смысла быть “tryhard-ом”. Я волнуюсь только когда должен встретится с топовыми игроками.

Как ты готовишься к важным сражениям (просмотр повторов соперника, тренировки на карте, фарма-допинг ? Есть ли процедура, которой ты обязательно следуешь перед важным поединком?
Я не готовлюсь к сражениям, т/к я играю ради удовольствия.

Каково твоё мнение о Вархаммере, нравится? Что ждёт мультиплеер в свете проблем мультиплеерного Вархаммера? Или ты считаешь, что таких проблем нет? Поясни ответ.
Я ненавижу Вархаммер - это худшая ТВ игра В ней столько проблем которые раздражают меня - от гигантских “кучек” сражающихся войск до имбовых героев/лордов.

Какова по твоему идеальная состязательная система в мультиплеере? Например, главный турнир типо ESL с клановыми туринрами с едиными правилами лишь как тренировками в подготовке для него; независимые турниры с разными правилами, чтобы игрок мог выбрать какие ему ближе (как сейчас); “грамотно” сбалансированные быстрые бои с системой рейтинга от Creative Assembly; свой вариант.
Я думаю турниры с влиянием на рейтинг было бы идеально (что-то типо рейтинга от deve), потому что Лидербоард из Быстрых Боев реально не работает.

Ты выиграл первый ESL - единственый который собрал достаточно много участников, все последующие фактически провалились. В чем причина неудачи ? Вообще это подходящий формат - длиный фаст-кап ?
Я думаю идея не срабатала, потому-что многие игроки не знали о ESL, а многие предпочили турниры на clancommunity. Вообще уровень организации и хосты на ESL гораздо ниже уровня админов и организации на clancommunity. Если бы это исправили, то возможно игроки бы потянулись, но сейчас уже все знают что ESL - это напрасная трата времени.

Назови самый важный совет игроку, только начинающему играть в мультиплеере.
Не бойся проигрывать - используй это как возможность учиться на своих ошибках.

Last edited by deve; 06-07-2017 at 07:08 AM.
4 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Old 06-07-2017, 07:03 AM   #3
deve
Administrator

deve's Avatar

In English

In this interview I present Bobi BG. What do I, deve, know about Bobi? I know that he win a few Rome2 tournaments including first and biggest ESL.
But mostly he is known for being TW activist who tried to popularize Total War. He also admin of tournaments in UiLi steam group (Use it - Lose it #1 and #2 are most significant out of those).

Tell us a little bit about yourself: age, your occupation, country (- question is optional)

I am 19 years old.I study English philology in New Bulgarian University and in same time i am working in industrial electronics.And i live in Sofia,capital of Bulgaria.

What does your user tag means ? Why did you choose it?

This is my nickname from real life.Borislav=Bobi

When and what TW game did you play first? What brought you into Total War universe ?

I played for first time Medieval 2 7-8 years ago.I have always been interested in history and my best friend suggested that i try Medieval 2 and from there my TW adventure began.

When did you start playing TW multiplayer and what TW game was it? Why ? Tell us about your first tournament if you remember it.

I started playing TW mp in Rome 2 in late 2015,because i loved the fact that CA finally represented my people.And my first tournament was total disaster.I got rekt by [WOLF] Yawningfirefly in r1 with Pergamon-Pontus

What TW game in this era (R2, Attila, AoC) is your favorite for multiplayer and why ?
What is your favorite faction in that game and why ?

R2 is my favourite game,again because it represent Bulgarians in some way.My favourite faction are Odrysian Kingdom,because of their aggressive playstyle and because Odrysian Kingdom is part of the Bulgarian history.

What clans have you been member of ? What is your current clan? Tell us a little bit about it and why did you choose it ?

My first clan was TWR,i remained there for almost an year,but the clan itself was and prob still is too inactive.I joined it,because Trolley,my ‘’mentor’’ in TW invited me.My second clan was Zeva,kinda same story,but compared to TWR everything was worse.

What is your overall take on clans ? What is their role in TW multiplayer? Would TW community be better off without them ? Is it necessary for new TW player to join a clan to become good player ?

In my opinion very few clans have role in TW MP.Clans like VM,IDE,RTK,TWR,WOLF,Aggony are helpful for the community.Biggest example is VM.Without VM (and deve) Rome 2 would have died long time ago.But most of the clans are groups of low-mid tier players which think they are good and argue more than they are playing.So the community would be better without most of the clans.
It is not necessary for new players to join clans,but it is recommended.If new players join tier 1 clans(like VM,WOLF,RTK,IDE etc) they will improve massively.

Which tournament is most memorable for you and why ?

Probably 1st use it lose it tournament,because i had to convince AK for hours if not days to play the final with Iraklis and in the end he didn’t even play it .

Which tournament was organized best? Tell us about it.

I can’t rly say.If players are active,even the worst host will do well.

Tell us about most memorable victory or loss you ever had in TW MP battles ? Tell us about battle that changed you as a player if such a battle ever happened.

Probably first battle between me and Panda in 2nd Use it Lose it Tournament,where he basically camped on a hill.After that battle i said to myself:’’I will beat him with his own playstyle’’,i won 2-1 and since then my playstyle is defensive .

Name strongest TW players at this moment. Why you think they are strongest? Maybe tell us about most memorable battles against them that you played.

I would say Panda Warrior. He has dominated tournaments in more than 1 TW game. As for memorable battles,I already mentioned my match against him at UiLi #2.

Is there TW player that you enjoy playing against the most? Why?
Deve,because his playstyle kinda opposite to mine so it’s challenging to win + we test factions/units/mechanics.

Do you have player that you have rivalry against ? If so tell us about history of that rivalry.
I don’t have rivalry with anybody.

Do you think top player that are good in one TW game would become tops in other after some trainings or you think some TW titles suit certain players better and do not suit others so no matter how hard one trains he might never become good even though he is one of better players in other TW title ?

Yes,biggest example is Panda Warrior.He was on top in Rome 2,Napoleon,Warhammer and maybe Atilla/AoC.

Is there youtuber that you prefer for watching Total War battles ? Why ?

Maybe only deve and Help.Only they can cast competitive games well.

What do you think about Warhammer? Do you like it? What do you think about future of MP community in the light problems with Warhammer MP ?

I hate Warhammer .To me it’s unplayable and worst TW game ever made.It has too many problems from massive blobs to OP heroes/lords

Do you use debug-camera ? Do you think it is a cheat or not ?

I used it for couple of battles.but then i removed it because it is too easy to micro and yes i consider it as a cheat.

Are you early adopter of TW games meaning do you pick up new game mechanic quicker than most other player ? If so what helps you ?

Guess so,i love exploring game mechanics and testing factions/units/tactics.

What do you think most important in Total War games (Warhammer excluded): micro-control of units, use of different tactics and counter-tactics during the battle, strategy for upcoming battle (army composition) ?

Army composition is most important thing.Even if you outplay your opponent,with wrong build it will be extremely hard to win.

What are you especially good at out of those 3 (micro, use/change of tactics during the battle, army composition) ? Tell us most memorable example where it helped you against player that was better than you in other components ?

I would say use/change of tactics during the battle.Before every engagement i look at the enemy army and make a plan of the battle and if something go wrong i change my strategy entirely.

What battle tactic (kiting, balance, rush) do you like playing most and why ?
What type of troops/units (cav, large units like elephants/chariots/monsters, rush infantry, line holding infantry, skirmishers) do you like most ?

I like rush infantry the most for example:Thracian Nobles,because i like rush playstyle.

Do you play important battles/tournaments for fun or for competition (i.e. you want to win them at all costs and if you do not you are disappointed)? Does phrase “all or nothing” applicable to you ?
Are you stressed before important battles ?

I play tournaments for fun.I don’t understand players which want to win at all cost.In TW even the biggest tournaments have extremely small prize pool,so there isn’t a point in being a tryhard.
And i am stressed only when i face tier 1 players,otherwise i don’t care about the outcome .

How do you prepare for important battles (practicing, watching of replays, studying maps, PED (performance enhancing drugs) etc) ? What is your routine right before important battle if any ?

I don’t usually prepare for battle,because i play for fun.

How do you see ideal structure for multiplayer competitive scene. Examples: single main tournament (maybe under ESL) with other tourney hosted by clans or clan communities playing role of a practicing playgrounds with the same rule set as the main one; current situation where we have a lot of independent tournaments with different rules so that players can choose whichever he prefers; well-managed quick-battle ladder/rating; propose yours.

I think that tournaments that affect rating would be the best (something similar to deve’s ranking) ,because in TW there isn’t rly leaderboard where newer players can check which players are on top (Quick Battle leaderboard is a joke).

You won first Rome2 ESL tournament which was the only one ESL that gathered decent number of players. Was it a good idea to conduct tournaments in form of long flash? Why it did not work out and players stopped playing it ?
It didn't work because most players either didn't know about it or prefered tournaments hosted on clan community. ESL hosts are extremely bad,compared to clan community hosts they are complete amateurs.If the ESL tournaments were more interesting it might have worked,but everybody already knows that it's a waste of time to participate.

Give most important advice you can think of for new TW player who wants to start playing multiplayer.
Don’t care about losing,and learn from your mistakes.

Last edited by deve; 06-07-2017 at 07:12 AM.
6 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Old 06-07-2017, 07:16 AM   #4
deve
Administrator

deve's Avatar

Bobi in action

4 пользователя(ей) сказали cпасибо:
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules